Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba biz Duygu ve Kamuran, Atölyeon2’yi 2016 yılının Aralık ayında birlikte kurduk. Atölyeon2’nin on ikisi de buradan geliyor. İkimizin de çocukluktan beri süregelen bir el işi merakı var. Fırçalar, ahşap nesneler, ipler oyuncak diye elimizden düşmezmiş.

(Duygu) Ben bir tekstil firmasında grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. Dolayısıyla Atölyeon2’nin görsel işlerini de ben yürütüyorum.

(Kamuran) Günlük hayatta bir çoğumuzun kullandığı metro, tünel vb. projelerde ben de mimar olarak çalıştığım için herkese minik izler bırakıyorum.

İlk elde yaptığınız ürün neydi? Neden ve nasıl yaptınız?

İkimiz de çizgi roman hayranıyız. Marvel / DC ayırt etmeden sevdiğimiz kahramanların maceralarını okuyor, sosyal medyadan ve filmlerden takip ediyoruz. İlk yaptığımız ürün de bir Batman duvar lambasıydı, satılığa koyduğumuzun ertesi günü satılmıştı.

Size ilham veren nedir? Fikirlerinizi nasıl buluyorsunuz?

Geek seviyesinde çizgi roman hayranı olunca sosyal medyada geçen zaman de genelde fan art gezerek geçiyor. İnsanlar o kadar güzel tasarımlar yapıyor ki, gördüklerimizden ilham almamak bizim için imkansıza yakın. Tabi bu biraz da, müşterilerimize bağlı. Biri Instagram’dan, “Bize özel tasarım Joker Duvar Lambası yapar mısınız?” dediğinde geri çevirmiyoruz. Aslında bizim için işimizi keyifli kılan da, fantastik kahramanları elle tutulur, gözle görülür kılmak ve özel tasarımlarımızla bizim gibi fanları mutlu etmek. Bu bizi de süper kahraman gibi hissettiriyor, amaç insanları mutlu etmek.

(Duygu elleri belinde Superman duruşu yapar 😁)

En sevdiğiniz materyal nedir?

Biz birer ahşap aşığıyız aslında, özellikle çam ağacı kokusu bizleri büyülüyor. MDF çeşitlilik, ulaşılabilirlik ve üretim aşamalarında için işimizi kolaylaştırdığı için onu da seviyoruz. 

Bunun dışında tasarımlarımızda pleksiglası da bu kullandığımız için, sevdiğimiz materyaller arasında yeri bizim için daima özel.

El işi ürünleri satmak için tavsiyeniz var mı?

İşin özü aslında özgün olmakta, özgün iş her zaman birileri tarafından el üstünde tutulur.

Biz ilk satışımızı Letgo üzerinden yapmıştık. Daha sonra bir dönem Sahibinden.com’u kullandık. İşlerimiz geliştikçe hedef kitlemize direk ulaşabileceğimiz mecralara yönelmenin önemini anladık. Bu adımda Instagram ile işlerimizi sürdürürken bir anda kendimizi Tasarliyorlar.com’un içinde bulduk. Tasarliyorlar‘ın tasarımcıları ve tasarım ürün meraklılarını bir araya getiren bir mecra olma hedefinde oluşu, bu yapının bir parçası olmamızın ana nedenlerinden biriydi.

Kreatif işler dışında neler yapıyorsunuz?

Sinemaya bayılıyoruz! Fırsat buldukça, Marvel/DC ayırt etmeden ne kadar süper kahraman filmi varsa keyifle izleyip, sonrasında saatlerce arkadaş sohbetlerimize malzeme ediyoruz. Mimarlık da, grafikerlik de yoğun tempolu ve el oyalayan işler olduğundan, kalan zamanlarımızı Atölyeon2 için harcamayı tercih ediyoruz.

Gelecek planlarınız nelerdir?

Ahşabın bize öğrettiklerini, sevenleri ile paylaşabileceğimiz bir atölye hayalimiz var. Zaman zaman workshoplar olacak, daima taze çay bulunacak ve tasarımlarımıza ilgi duyan herkes bizi gelip iş başında da görebilecek.

En sevdiğiniz renk hangisi?

(Duygu) Hiç düşünmeden Superman mavisi derim, iddia ediyorum dünyadaki en büyük fanı benim!

(Kamuran) Ben yeşilciyim.

Bir cevap yazın